Зевс — давньогрецький бог неба і цар богів

Статуя Зевса біля сходів

Зевс був величною постаттю і першим з богів. Його часто називають «батьком богів і людей», він є богом неба, який контролює блискавку і грім. Зевс — цар гори Олімп, домівки грецьких богів, де він править світом і нав’язує свою волю як богам, так і смертним.

Зевс був останньою дитиною титанів Кроноса і Реї, і уникнув проковтування батьком (якому було сказано, що один з його дітей скине його з трону), коли Рея звернулася за допомогою до Урануса і Геї. Раніше Кронос проковтнув Деметра, Гестію, Герму, Аїда та Посейдона. Разом з Аїдом і Посейдоном Зевс розділив владу над світом і став царем Олімпу. Оскільки діти Кроноса були сповнені захоплення своїм благородним братом, вони стали на його бік проти свого несправедливого батька — навіть пішли за Зевсом у Битву Титанів. Деталі цієї історії можна дізнатися на https://whoiszeus.com.ua/.

Обов’язки Зевса

Як цар богів, що сидів на золотому троні на горі Олімп, Зевс був шанований усіма. Смертні царі хвалилися, що вони є нащадками Зевса. З цією верховною владою прийшла низка ролей та обов’язків. Гесіод описував Зевса як бога, який приніс мир замість насильства, і називав його володарем правосуддя.

Хоча він найбільш відомий як бог неба і грому, Зевс був найвищим культурним втіленням грецьких релігійних вірувань. Він мав багато титулів, які підкреслювали різні аспекти його повної та широкої влади.

  • Зевс Олімпіос підкреслював царську владу Зевса над богами.
  • Зевс Ксеніос: Зевс був покровителем гостинності й гостей, готовий помститися за будь-яку кривду, заподіяну незнайомцю.
  • Зевс Горкіос: Зевс був хранителем клятв.
  • Зевс Агорей: Зевс наглядав за торгівлею та карав нечесних торговців.
  • Зевс Егідухос: Зевс був носієм Егіди, якою він наводив жах на нечестивців і своїх ворогів.
  • Зевс Таллайос: Зевс, якому поклонялися на Криті.
  • Зевс Георг: Зевс був богом посівів і врожаю в Афінах.

Зовнішність та особистість Зевса

Згідно з «Роботами і днями» Гесіода, Зевс був безтурботним богом, який любив голосно сміятися. Його вважали мудрим, справедливим, чесним, милосердним і розсудливим. Він також був непередбачуваним — ніхто не міг вгадати, які рішення він прийме.

Його також легко можна було розлютити, що могло мати катастрофічні наслідки. У гніві він метав блискавки та викликав сильні бурі, які сіяли хаос на землі.

Зевс легко закохувався і мав безліч романів з різними жінками, проте він жорстоко карав кожного, хто намагався закохати його дружину Геру — як велетеня Порфіріона, який отримав блискавку від розгніваного бога за почуття до його дружини.

Його часто описують як сильного, імпозантного чоловіка з королівською статурою і довгим, часто кучерявим волоссям. Зазвичай він носив коротку бороду або чуб і завжди мав при собі свою вірну блискавку.

Популярність Зевса у світі

Кожні чотири роки елліни збиралися в присвяченому йому місті, палаці бога на горі Олімп, щоб вшанувати його пам’ять. Це було місцем проведення Олімпійських ігор — спортивних змагань між суперниками, які відбуваються і сьогодні.

Зевсу поклонялися понад 300 років, але лише в 470 році до н.е. почали збирати пожертви на будівництво храму. Будівництво зайняло близько 10 років, але воно було того варте: масивні колони й вражаючі статуї пантеону божеств були вписані в золоті сторінки історії.

Була тут і статуя божества Зевса, одного з античних семи чудес світу. На жаль, скульптура не збереглася до наших днів. За однією версією, її перевезли до Константинополя і встановили в палаці Ларса, де вона згоріла під час пожежі в 475 році. На жаль, точне зображення Зевса невідоме, проте існують описи давньогрецьких істориків та копії скульптур меншого розміру (наприклад, римська статуя Юпітера вважається найближчою до грецького оригіналу): бог сидить на золотому троні, на голові у нього вінок, в лівій руці він тримає статую перемоги — Ніке, а в правій — скіпетр і орла поруч з ним.

Статуя виготовлена з дорогих матеріалів: дорогоцінного каміння, слонової кістки та золота.

В Україні образ Зевса використовується у масовій культурі. Також його ім’я носить безліч різноманітних магазинів та бізнесу. Популярний український кіберспортсмен з Counter-Strike Данило Тесленко виступає під ніком Zeus. За 17 років кар’єри він виграв понад 60 турнірів. А у 2017 році Zeus здобув перемогу на головному турнірі з CS:GO під назвою PGL Major Kraków 2017. Тоді його команда отримала 1 млн доларів.

4PUBG.COM